Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským predsedom vlády Ľudovítom Ódorom. [TASR/Jaroslav Novák]

According to the NATO Secretary General, the Alliance also relies on Slovakia. He thanked the country for providing important humanitarian and military support and also commented on a campaign in support of Ukraine, which the Alliance is launching in Slovakia these days. In fact, it is in our country where the population perceives NATO most unfavourably of all the 31 member countries.


Podľa generálneho tajomníka NATO sa Aliancia spolieha aj na Slovensko. Krajine ďakoval za poskytnutie dôležitej humanitárnej a vojenskej podpory a vyjadril sa aj ku kampani na podporu Ukrajiny, ktorú na Slovensku Aliancia štartuje v týchto dňoch. Práve u nás totiž NATO vnímajú obyvatelia najnepriaznivejšie zo všetkých 31 členských krajín.

Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO, jeho sily pomáhajú chrániť náš vzdušný priestor a takisto aj odrádzajú akékoľvek iné sily, aby vstúpili na územie Slovenska. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.

Stoltenberg pricestoval na Slovensko na summit Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa v utorok konal na Bratislavskom hrade.

Generálny tajomník zdôraznil, že NATO sa spolieha aj na Slovensko. Víta záväzok Slovenska pokračovať v investíciách do obrany na úrovni dvoch percent HDP.

„Lepšia infraštruktúra a lepšia výzbroj je pre Rusko odrádzajúcim faktorom,“ vysvetlil. Dodal, že NATO nie je súčasťou vojny na Ukrajine, no „Ukrajine pomáhame v každom prípade, aby sa bránila, to je súčasťou našej charty“.

Pripomenul tiež, že NATO chráni vyše 30 demokracií v Európe a Severnej Amerike. „NATO je obranná aliancia. Nie sme tu na to, aby sme provokovali konflikty, ale naopak, aby sme zabránili vojne a aby sme chránili mier,“ dodal šéf Severoatlantickej aliancie.

Stoltenberg sa poďakoval Slovensku za poskytnutie dôležitej humanitárnej a vojenskej podpory. „Musíme Ukrajine pomáhať tak, aby vydržala ako suverénna krajina v Európe, pretože ak by prezident Putin vyhral, posolstvo pre neho alebo iné autoritatívne režimy by bolo také, že môžu používať silu na dosahovanie svojich cieľov, a preto aj narušovať hranice okolitých krajín. Svet by sa stal nebezpečnejším,“ zdôraznil.

Slovenský premiér šéfa NATO ubezpečil, že vláda odborníkov nemieni meniť kurz v európskej ani severoatlantickej orientácii Slovenska. „Plníme naše záväzky z hľadiska postupnej modernizácie obrany, ale aj z hľadiska našich finančných záväzkov. Vítame aj posilnenie vojenskej prítomnosti našich spojencov u nás,“ povedal. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 1300 zahraničných vojakov najmä z Českej republiky, Holandska, Nemecka Talianska a Spojených štátov.

Ódor zdôraznil potrebu, aby bola východná hranica NATO adekvátne zabezpečená. So Stoltenbergom sa rozprávali aj o ďalšej podpore brániacej sa Ukrajiny a o tom, do akej miery dokáže NATO spoločnými silami prispieť k tomu, aby nastal trvalý mier na Ukrajine.

„Kontroverzná“ kampaň Aliancie na Slovensku

Generálny tajomník v Bratislave reagoval aj na obvinenia strany Smer-SSD, podľa ktorých má komunikačná kampaň NATO zasahovať do volebnej kampane na Slovensku.

Severoatlantická aliancia je na to, aby chránila demokraciu, otvorenosť a slobodu. Nikdy nebude zasahovať do domácich politických záležitostí, vyhlásil Stoltenberg,

Podľa neho je nová kampaň transparentná aktivita, ktorú NATO organizuje v koordinácii s národnými orgánmi danej krajiny.

„NATO organizuje rôzne informačné kampane v rôznych krajinách, je to úplne bežná vec,“ doplnil s tým, že podobná kampaň sa konala na Slovensku v roku 2017. „Je to súčasť našej dohody s našimi spojencami,“ skonštatoval.

Komunikačnú kampaň NATO s názvom s názvom Why Ukraine Matters/Prečo na Ukrajine záleží, by na Slovensku mala prebiehať od mája do augusta. Jej cieľom je posilniť povedomie verejnosti o prínose členstva NATO pre bezpečnosť Slovenska, uistiť verejnosť o schopnosti Aliancie posilňovať ju a zvýšiť informovanosť o význame udržania podpory Ukrajiny z pohľadu národnej bezpečnosti.

Chce zasiahnuť najmä obyvateľov vo vekových kategóriách 25 až 34 rokov a starších, 55 až 65 rokov. Práve táto časť slovenskej spoločnosti nesúhlasí s pokračujúcou podporou Ukrajine v najvýraznejšej miere: 51 percent, respektíve 60 percent.

Slovenské ministerstvá obrany a zahraničných vecí odmietli, že by kampaň NATO zasahovala do volebného procesu. Premiér Ódor rovnako prízvukuje, že nejde o žiadnu tajnú aktivitu a podobné kampane organizuje napríklad aj Európska komisia, aby hovorila o výhodách nášho členstva v EÚ.

 

Článok bol publikovaný 07/06/2023 na EURACTIV.sk