If the European Union wants to compete with the US and China, it will have to pour a lot of money into supporting industry. It wants to find it in the EU funds, which should be more closely linked to reforms after 2028. Slovakia may thus have one of the last opportunities to use European money to erase regional disparities, which it has so far failed to do.
Ak chce Európska únia konkurovať USA a Číne, do podpory priemyslu bude musieť naliať nemalé peniaze. Tie chce nájsť práve v eurofondoch, ktoré by po roku 2028 mali byť viac naviazané na reformy. Slovensko tak môže mať jednu z posledných možností využiť európske peniaze na zmazanie regionálnych rozdielov, čo sa mu doteraz nepodarilo.
Článok je súčasťou prehľadu Týždeň v európskej ekonomike, ktorý EURACTIV Slovensko pripravuje pre Denník N.
Posledných päť rokov EÚ sa nieslo v znamení ochrany životného prostredia. Ďalší mandát bude o podpore ekonomiky. Tak sa dá zhrnúť nový kompas konkurencieschopnosti, ktorý ukazuje, kam sa bude najbližších päť rokov EÚ posúvať.
Únia sa obáva, že ak nepodporí domáci priemysel, jej ekonomika sa vydá nenávratnou cestou stagnácie. Zareagovať chce dvoma hlavnými krokmi.
Po prvé, chce zjednodušiť podnikanie v EÚ. Byrokraciu pre firmy chce znížiť až o štvrtinu, pre malé firmy až o 35 percent. Sľubuje pritom, že táto deregulácia nijako nezníži jej snahy o ochranu životného prostredia. Zmeny sa však majú týkať regulácií, ktoré mali transparentne ukazovať, ako veľké firmy prispievajú ku klimatickej kríze.
Detaily zatiaľ nie sú známe, no ochranári sú skeptickí. Globálne otepľovanie je už teraz na nebezpečnej trajektórii a svet minulý rok pravdepodobne pokoril stanovenú hranicu 1,5 stupňa Celzia.
Druhá časť sa týka podpory čistého priemyslu. Tá má byť po novom lepšie koordinovaná a aj financovaná. EÚ chce mobilizovať súkromné investície, aby úspory Európanov smerovali na podporu domácich firiem.
Pre Slovensko je však zaujímavé najmä čítať medzi riadkami v sekcii o eurofondoch. Nový materiál totiž pomerne jasne hovorí, že rozpočet, ktorý bude platiť po roku 2027, nebude fungovať tak ako doteraz.
Kam budú smerovať európske miliardy
Európska únia už prišla s iniciatívou STEP, v rámci ktorej môžu štáty presmerovať aj terajšie eurofondy na podporu čistého a inovatívneho priemyslu. Keď sa tento rok začne rokovať o novom eurofondovom období, na stole bude návrh na Európsky fond pre konkurencieschopnosť.
Ten bude určený na podporu odvetví ako umelá inteligencia, vesmírny výskum, čisté energie alebo biotechnológie. Rozhodovať o tom, kam pôjdu európske miliardy, má tiež nový nástroj na koordináciu v oblasti konkurencieschopnosti.
Komisia ďalej potvrdzuje, že preferuje model fungovania plánu obnovy, ktorý zisk podpory podmieňuje prijatím reforiem. Komisia chce tento mechanizmus vyskúšať napríklad pri podpore elektrických sietí alebo budovania nabíjacej infraštruktúry.
Čo sa bude diať
Zatiaľ nie je jasné, koľko z eurofondov si eurokomisia predstavuje presmerovať na tieto nové priority. Slovensko sa už vyjadrilo, že trvá na zachovaní eurofondov tak, ako sme na ne zvyknutí – určených na stavanie ciest, námestí a obnovu budov. Samo si totiž väčšinu z takýchto verejných investícií nemôže dovoliť.
Hlasy z Európskej únie však už dlhodobo hovoria, že takáto podpora nebude trvať večne. Najmä v situácii, keď sa vlády sústredia na čerpanie a nie na reálne výsledky. Presvedčiť členské krajiny, ktoré nám na eurofondy prispievajú, aby v tom pokračovali, bude preto tentokrát ťažšie.
Článok bol publikovaný 31/1/2025 na EURACTIV.sk