After a pandemic year, venture capital is investing in the largest volumes in tech companies in the Union. The largest number of European start-ups, worth over a billion dollars in the last five years, were founded in Copenhagen.


Po pandemickom roku investuje rizikový kapitál v najväčších objemoch do techfiriem v Únii. Najviac európskych start-upov, ktorých hodnota sa v ostatných piatich rokoch vyšplhala nad miliardu dolárov, vzniklo v Kodani.

Európa je na čele svetového rozmachu technologických spoločností, pričom až 65 európskych miest zo 170 miest na celom svete má aspoň jedného jednorožca, teda súkromný start-up, ktorého hodnota je viac ako jedna miliarda dolárov.

Celosvetové investície do rizikového kapitálu v tomto roku prekonali rekordy. Takzvaný venture capitals (VC) investovali za prvých šesť mesiacov do vznikajúcich firiem až 264 miliárd eur. V minulom, pandemickom roku to bolo skoro o polovicu menej, približne 114 miliárd eur, vyplýva to z údajov výskumu organizácie Dealroom, ktorú podporili aj Európska komisia a Európsky parlament.

Štúdia zároveň tvrdí, že Európa je v súčasnosti celosvetovo najrýchlejšie rastúcim regiónom pre investície z VC. Len v roku 2021 tento región prilákal 49 miliárd eur, čo je viac ako v prípade Spojených štátov, Číny, aj zvyšku Ázie.

Štúdia tvrdí, že investície sa omnoho viac globalizujú a z Ázie a Spojených štátov plynú na európske trhy v oveľa väčších množstvách. Najrýchlejšie rastie sektor a investície na severe Európy.

Dôležité bolo aj zistenie o tom, do akých start-upov väčšina investícii smeruje. Ak sa totiž medzi zakladateľmi spoločnosti, ktorá chce prilákať investora objavuje žena, šanca na prilákanie investora je nižšia. Až 86 percent kapitálu totiž plynie k jednorožcom, ktoré vedú čisto mužské tímy.

Nové regióny

Vo svete sa v roku 2021 zrodili každý deň minimálne dva technologické jednorožce, čo je opäť takmer dvakrát viac, ako tomu bolo minulý rok.

„Investície do start-upov sú na historicky najvyšších úrovniach, pretože investori považujú technológie za bezpečné aktívum a inovácie pokračujú, pretože podnikatelia identifikujú medzery na trhu a majú stále množstvo nápadov,“ vysvetľuje štúdia tento progres.

Zo 170 miest na svete, ktoré majú aspoň jedného jednorožca, je až 65 z nich v Európe. Opäť ide o najvyšší podiel zo všetkých regiónov na svete.

Najviac z európskych techfiriem, až 71, však sídli mimo Únie, a to v Londýne. V prvej päťke hlavných miest s techfirmami sú aj Oslo a Zürich. Z krajín EÚ má najviac spoločností Paríž, konkrétne 21, a Kodaň. Práve dánske hlavné mesto narástlo v Únii v tejto oblasti za ostatných päť rokov najviac.

Štúdia hovorí, že za ostatný rok pribudlo v Európe aj niekoľko nových miest, kde sa technologické start-upy rodia rýchlejšie, ako inde. Zaradilo medzi ne švédske Malmö, holandské mesto Venlo a nemecký Münster.

Zmeny sa dejú aj za Atlantikom. Oblasť zálivu okolo San Francisca, vrátane Sillicon Valley, ktorá tradične lákala najinovatívnejšie firmy, sa stále zväčšuje. Štúdia však potvrdzuje, že svoj vrchol v rozvoji dosiahla v roku 2014.

Zvyšok Spojených štátov má dnes viac jednorožcov aj viac financovania z venture capitals. Oblasti okolo New Yorku a Bostonu dnes už spoločne v počte jednorožcov dosahujú takmer veľkosť Sillicon Valley.

Mestá Charlotte (Severná Karolína), Detroit (Michigan) a Filadelfia (Pensylvánia) rastú podľa štúdie zo všetkých amerických hubov pre tech firmy najrýchlejšie. Utah je najrýchlejšie rastúcim štátom v Spojených štátoch, pokiaľ ide o počet nových jednorožcov.

Dôvera v úspech techsektora rastie

Napriek vzniku nových firiem v Európe majú stále najviac najúspešnejších techfiriem Spojené štáty americké. Z 1 600 firiem vo svete, ktorých hodnota presiahla miliardu dolárov, má v Spojených štátoch sídlo až 853 z nich. V Číne je 280 takýchto firiem, v Európe 268.

Mimo Spojených štátov a Európy boli najrýchlejšie rastúcimi krajinami s technologickými jednorožcami v tomto roku Nigéria, Kolumbia a Mexiko.

„Vďaka odolnosti technologického sektora uznávajú vlády na celom svete technologický priemysel za čoraz dôležitejší motor hospodárskeho a jeho rastu, pričom tvorí pracovné miesta a priťahuje investície, ktoré pomáhajú oživovať ekonomiku po pandémii Covid-19,“ tvrdí štúdia. Cena globálnych technologických spoločností sa aj vďaka tomu odhadovala na konci minulého roka na viac ako 35 biliónov dolárov. Na porovnanie, americká HDP dosiahla 20,81 bilióna dolárov.

V Európe vytvárajú startupy, ktoré sú vo väčšine podporované investíciami z VC, približne jedno percento pracovných miest na trhu práce.

V Spojených štátoch, kde investície do rizikového kapitálu fungujú omnoho dlhšie, je to až desať percent všetkých pracovných miest. Technologické start-upy v navyše zodpovedajú až za polovicu výskumu a vývoja, ktorý sa v Štátoch robí. Až 70 percent expertov na umelú inteligenciu je zamestnaných vo firmách Google, Facebook, Microsoft a Amazon.

 

Článok bol publikovaný 22/7/2021 na EURACTIV.sk