The European Union has an opportunity with the arrival of the Trump administration to reduce the gap with the USA in green technologies. However, it needs to make green policies more realistic, reduce the regulatory burden on companies, and strengthen research and development, writes Zuzana Serinová.


 

Európska únia má s nástupom Trumpovej administratívy šancu znížiť náskok USA v zelených technológiách. Potrebuje však zreálniť zelené politiky, znížiť regulačnú záťaž firiem a posilniť výskum a vývoj, píše ZUZANA SERINOVÁ.

Autorka pôsobí v Americkej obchodnej komore v SR a je koordinátorkou Iniciatívy za právny štát

Transatlantické vzťahy čelia silným otrasom. Geopolitická neistota, narušené dodávateľské reťazce a nestabilné regulačné prostredie vytvárajú tlak na podniky na oboch stranách Atlantiku. Európa stojí pred zásadnou dilemou: Ako zosúladiť svoje ambiciózne klimatické ciele s potrebou udržať konkurencieschopnosť priemyslu?

Spojené štáty podporujú priemyselnú transformáciu masívnymi finančnými stimulmi, zatiaľ čo Európska únia stále hľadá účinnú stratégiu, aby zostala relevantným hráčom v globálnej ekonomike. Európske podniky potrebujú stabilné a predvídateľné prostredie na investície do inovácií a zelených technológií.

Brzdia ich však administratívne bariéry, vysoké náklady na energetickú transformáciu a nejednotná legislatíva. Ak chceme, aby európsky priemysel prosperoval, musíme znížiť regulačnú záťaž, posilniť výskum a vývoj a efektívnejšie využívať dostupné financovanie. Clean Industrial Deal môže byť krokom správnym smerom – jeho úspech však bude závisieť od konkrétnych opatrení, nie od ďalšieho zvyšovania byrokracie.

Európa versus USA: boj o investície

Zelená transformácia výrazne ovplyvňuje globálne investičné toky. Počas administratívy Joea Bidena USA prijali zákon o znižovaní inflácie (IRA), ktorý poskytol rozsiahle daňové úľavy a dotácie na zelené technológie. Tento krok vyvolal obavy, že európske firmy presunú svoje investície do USA, kde sú podmienky priaznivejšie.

S nástupom prezidenta Donalda Trumpa v januári 2025 však dochádza k výraznej zmene politického smerovania. Trumpova administratíva zvažuje zrušenie úverov na rozvoj zelených technológií v hodnote 400 miliárd dolárov, čo môže zásadne ovplyvniť budúcnosť týchto stimulov. Pre Európu to predstavuje príležitosť aj výzvu – ak chce udržať svoje podniky doma a prilákať nové investície, musí vytvoriť rovnako atraktívne podmienky, či už prostredníctvom efektívneho využitia verejných financií alebo zníženia regulačnej záťaže.

Nájsť rovnováhu medzi ekológiou a konkurencieschopnosťou

Pre Slovensko, ktoré je priemyselnou krajinou, bude kľúčové zladiť požiadavky na znižovanie emisií a udržanie konkurencieschopnosti svojich podnikov. Investície do čistej energie a inovácií sú nevyhnutné, no ich realizáciu brzdia komplikované regulačné procesy a vysoké náklady. Ak nevytvoríme priaznivé podnikateľské prostredie, riskujeme odliv investícií a oslabenie priemyselnej základne.

Americké investície tvoria 56 percent všetkých investičných tokov do Európy, pričom európske investície v USA dosahujú 64 percent. Tento silný kapitálový tok podčiarkuje potrebu stabilného prostredia, ktoré pritiahne investorov a zároveň podporí domáce podniky v ich inovačnom úsilí.

Slovensko na ceste k uhlíkovej neutralite

Slovensko už splnilo klimatické ciele z predchádzajúceho obdobia, no dosiahnutie uhlíkovej neutrality zostáva neisté. Prechod na bezemisné palivá nie je len ekologickou nevyhnutnosťou – je to aj spôsob, ako znížiť závislosť od externých dodávateľov energie a posilniť energetickú bezpečnosť.

Podniky však čelia ďalším prekážkam – vysokému daňovému a odvodovému zaťaženiu a nestabilnej legislatíve, ktoré komplikujú dlhodobé plánovanie. Ak sa Slovensko chce stať lídrom priemyselnej transformácie, nestačí si stanoviť ambiciózne ciele. Potrebujeme stabilné podnikateľské prostredie, ktoré umožní firmám investovať bez neustálej neistoty.

Menej byrokracie, viac akcie

Európske diskusie často zdôrazňujú, že environmentálne regulácie sú kľúčom k dlhodobej konkurencieschopnosti. No ak budú príliš rigidné, môžu podniky skôr brzdiť než motivovať k zmene. Draghiho správa jasne upozorňuje, že Európa potrebuje menej byrokracie a viac akcie. Ak chceme byť súčasťou silnej, udržateľnej a konkurencieschopnej Európy, musíme konať okamžite.

Zjednodušenie regulačného prostredia, podpora inovácií a zabezpečenie dostupného financovania pre zelenú transformáciu sú kľúčovými opatreniami, bez ktorých riskujeme stratu konkurencieschopnosti aj investícií. Čas sa kráti. Slovensko aj Európa musia konať teraz.

Článok bol publikovaný 25/3/2025 na EURACTIV.sk