The government wants to raise the penalties for fraud and corruption in EU funds. It wants to prevent the freezing of the EU funds and problems with the Recovery Plan. There are still ongoing disputes over RTVS, protection of whistleblowers, NGOs and changes in NAKA.
Vláda chce znovu zvýšiť trestné sadzby za podvody a korupciu na eurofondoch. Chce tak zabrániť zmrazeniu eurofondov a problémom s plánom obnovy. Stále trvajú aj spory o RTVS, ochranu oznamovateľov, mimovládky a zmeny v NAKA.
Štvrtá vláda Smeru pod taktovkou Roberta Fica začala úradovať 25. októbra 2023. Za menej ako 12 mesiacov sa jej podarilo vzbudiť viacero obáv v európskych inštitúciách. Týkajú sa najmä právneho štátu, ktorého mantinely vláda upravuje rýchlo a bez širšej diskusie.
Najnovšie vláda oznámila, že chce znovu otvoriť trestný zákon, aby opätovne navýšila sadzby za korupciu a podvody na eurofondoch. Chce sa tak vyhnúť zmrazeniu eurofondov, ktorý naznačovala Európska komisia.
O čo ide v sporoch vlády Smeru s Bruselom
Brusel má k dispozícii viacero nástrojov, ako svoje základné hodnoty vrátane rešpektu k demokracii vymáhať. Okrem vážnych krokov, akými by bolo pozastavenie hlasovacích práv alebo zmrazenie eurofondov, sa však snaží pôsobiť aj diplomaticky, keď na ohlásené zmeny zareaguje kritikou z vysokých miest Európskej komisie.
Mäkký tlak z EÚ spolu s prácou občianskej spoločnosti tak už vyústil v oddialenie niektorých plánov Smeru, napríklad okliešteniu zákona o whistlebloweroch. Aj pri tých však avizuje, že sa k ním neskôr vráti, a nové plány na zmenu fungovania slovenských inštitúcií prichádzajú na týždennom poriadku.
Niektoré zmeny však prešli aj napriek kritike zo strany Únie vrátane zmeny verejnoprávneho vysielateľa. Európska komisia má povinnosť konať v prípade, že prijatý zákon na Slovensku porušuje európske pravidlá a legislatívu.
Je však otázne, do akej miery bude svoje právomoci využívať. Napriek obavám zo stavu právneho štátu Komisia vláde napríklad schválila štvrtú žiadosť o platbu z plánu obnovy. Prvý náhľad na čítanie situácie zo strany Bruselu poskytne Správa o právnom štáte za rok 2024, ktorá by mala vyjsť 24. júla.
Politika na Slovensku, ale aj v bruselských inštitúciách stále prechádza vývinom. Portál EURACTIV Slovensko bude aj naďalej sledovať, ako sa budú spory novej Európskej komisie vyvíjať a ako plány Smeru ovplyvní fakt, že sa novým prezidentom stal Peter Pellegrini.
1. Novela trestného zákona
Stav: Európska komisia analyzuje rozhodnutie Ústavného súdu a zmeny, ktoré reagujú na jej pripomienky.
Vláda Smeru avizovala výrazné zmeny v trestnom poriadku vrátane prekreslenia fungovania prokuratúry a zníženia trestov už pred voľbami. Prvý s myšlienkou zníženia trestov za korupciu na eurofondoch prišiel súčasný minister životného prostredia Tomáš Taraba ešte ako opozičný poslanec.
Jednou z prvých inštitúcií Európskej únie, ktorá sa proti týmto plánom ohradila, bol Úrad európskej prokuratúry (EPPO). Ten má totiž v rámci svojich kompetencií aj povinnosť sledovať vývoj v členských štátoch a upozorňovať Európsku komisiu na akékoľvek zmeny, ktoré by mu mohli sťažiť fungovanie.
Európski prokurátori majú za úlohu vyšetrovať trestné činy týkajúce sa finančných záujmov EÚ. Ide napríklad o korupciu na eurofondoch a pláne obnovy, ale aj iné podvody vrátane tých s clami či SPH. Túto daň totiž členské krajiny tiež posielajú do rozpočtu EÚ.
EPPO varovalo, že znížené tresty nemusia ľudí na Slovensku dostatočne odrádzať od spáchania trestného činu. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý vyšetroval práve podvody na európskych peniazoch, zase podľa nej zníži kvalitu vyšetrovania.
S podobnou kritikou sa pridala aj Európska komisia. Tá slovenskú vládu 6. decembra požiadala, aby nepokračovala v snahe pretlačiť takto veľké zmeny v skrátenom legislatívnom konaní.
Parlament napriek tomu kritizovanú novelu schválil. Podpis dostal aj od vtedajšej prezidentky Čaputovej, ktorá tak podľa vlastných slov urobila, aby dala priestor Ústavnému súdu včas zakročiť a pozastaviť účinnosť niektorých zmien, najmä skrátenia premlčacích lehôt.
Ak by vstúpilo v platnosť, ani neskoršie napadnutie ústavným súdom by už premlčané prípady nemohlo vrátiť vyšetrovateľom. Ústavný súd tak vo februári naozaj urobil, a to aj napriek tomu, že ešte nevyšiel v Zbierke zákonov.
Súd však začiatkom júla rozhodol, že protiústavné sú iba niektoré konkrétne ustanovenia novely.
„V súčasnosti analyzujeme dané rozhodnutie a jeho možný vplyv v súvislosti s obavami, ktoré sme predtým identifikovali, najmä pokiaľ ide o jeho súlad so smernicou o ochrane finančných záujmov EÚ (PIF smernicou) a článkom 325 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,“ odkázal pre EURACTIV Slovensko hovorca Európskej komisie.
Z celého stanoviska ďalej vyplýva, že Komisia schválila štvrtú žiadosť o plán obnovy preto, lebo v danom momente nebola novela platná. Po rozsudku Ústavného súdu sa hodnotenie môže zmeniť.
Ďalšia zmena prišla v stredu 10. júla. Vláda schválila zmeny v novele trestného zákona, ktorým chce vyhovieť námietkam Európskej komisie. Zmeny by mali obsahovať navýšenie trestov za zločiny na finančných záujmov EÚ. Parlament by mal zmeny schváliť v júli.
Zmeny už podpísal aj prezident Peter Pellegrini. Európska komisia v správe o právnom štáte pre rok 2024 hovorí, že prijaté zmeny momentálne analyzuje.
2. Prijatie zákona o STVR
Stav: Európska komisia analyzuje novelu zákona. Môže ísť proti Aktu o slobode médií.
Nová vláda mala od začiatku na muške aj verejnoprávne médium RTVS, teda Rozhlas a televíziu Slovenska. Vládnym politikom sa nepáčilo vedenie pod riaditeľom Ľubošom Machajom. Premiér Fico sa Machajovi vyhrážal, že mu „pôjde po krku“.
Ministerstvo kultúry na čele s nominantkou SNS Martinou Šimkovičovou predstavilo prvý návrh o novele verejnoprávneho média v marci 2024. Malo sa premenovať na STaR a do kontrolnej rady mali pribudnúť členovia menovaní členmi vlády. Tá by po novom volila aj riaditeľa, čím by sa vzala kompetencia slovenskému parlamentu. Poslanci by však dosádzali členov do programovej rady, ktorá by sa už vyjadrovala aj k obsahu.