The fourth government of Robert Fico brought a drop of 12 places in the ranking of Reporters Without Borders. From the 17th place, we dropped to the 29th. The organisation has not yet taken into account the changes in the functioning of the public broadcaster RTVS or the draft law about NGOs.
Štvrtá vláda Roberta Fica priniesla Slovensku prepad v rebríčku Reportérov bez hraníc o 12 priečok. Zo 17. miesta sme sa dostali na 29. Organizácia pritom ešte nebrala do úvahy zmeny vo fungovaní verejnoprávnej RTVS ani návrh zákona o mimovládkach.
Sloboda médií je dnes na Slovensku najhoršia za posledné tri roky. Čo viac, ide o najhorší medziročný prepad od roku 2009, kedy prvá vláda Roberta Fica prijala zákon, ktorý dával politikom automatické právo na odpoveď.
Rebríček pritom ešte nereflektuje zmeny vo fungovaní verejnoprávneho média RTVS ani pripravovaný zákon o mimovládnych organizáciách. Pod prepad sa podpísala najmä rétorika vládnych politikov a zníženie financovania verejnoprávnej RTVS.
K poklesu došlo vo všetkých piatich ukazovateľoch slobody tlače: politickom, právnom, hospodárskom, spoločenskom a bezpečnostnom. Najviac sa však zhoršil politický indikátor, čo je podľa Pavla Szalaia vizitkou vlády Roberta Fica.
„Nová vládna väčšina znížila plánované financovanie verejnoprávneho média zo štátneho rozpočtu o 30 percent a obmedzila prístup niektorých súkromných médií k informáciám. Namiesto odpovedania na ich otázky o témach verejného záujmu vládni predstavitelia na kritických novinárov útočia,“ popisuje hlavné dôvody zníženia pozície Slovenska Pavol Szalai, vedúci kancelárie Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán.
Jedinou pozitívnou zmenou za posledný rok je založenie platformy pre bezpečnú žurnalistiku, ktorá je prevádzkovaná Investigatívnym centrom Jána Kuciaka.
Pozíciu Slovenska v rebríčku ďalej zhoršovalo zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, čo podľa organizácie vzďaľuje perspektívu konečného vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Práve táto udalosť bola dôvodom posledného veľkého zhoršenia pozície Slovenska, zo 17. na 27. priečku.
Pozícia ešte môže ísť dolu
Do tohtoročného rebríčka sa pritom ešte nestihli dostať aj kontroverznejšie kroky Ficovej štvrtej vlády vrátane zmeny RTVS na STVR a zákon o mimovládnych organizáciách, ktorý by nálepkoval príjemcov zahraničného financovania.
„Nový zákon by RTVS potenciálne premenil na nástroj propagandy, ktorú šíria vládni politici, vrátane ruskej propagandy. To, že verejnoprávne médium by šírilo dezinformácie, naznačuje aj nedávne vyjadrenie predstaviteľa ministerstva kultúry, že by v ňom mal odznieť aj názor o plochosti Zeme,“ hovorí Szalai.
Slovensko tento rok v prvej tridsiatke drží aj fakt, že veľkým internetovým médiám sa darí získavať nezávislé finančné zdroje, napríklad pomocou predplatného. To neplatí v prípade Maďarska, ktoré je tento rok na 67. priečke, najnižšie z EÚ.
Aj v ekonomickej oblasti však Slovensko tento rok pokleslo. Môžu za to obavy z dosahov prevzatia najväčšieho slovenského denníka Nového času vydavateľstvom patriacim pod skupinu Penta a z avizovanej možnosti svojvoľne odobrať štátnu reklamu vybraným súkromným médiám.
Ministerstvo kultúry sme požiadali o vyjadrenie. Po zaslaní ho do článku doplníme.
Článok vznikol v spolupráci s