Although heat pumps saw a decline in sales in Slovakia and even in Europe last year, owners of smaller houses are increasingly opting for them compared to gas boilers, claims a new report from the European Heat Pump Association (EHPA).
Hoci tepelné čerpadlá zaznamenali minulý rok pokles predaja na Slovensku aj v Európe, majitelia menších rodinných domov sa pre ne rozhodujú čoraz častejšie v porovnaní s plynovými kotlami, hovorí nová správa Európskej asociácie tepelných čerpadiel (EHPA).
V roku 2023 expanzia trhu s tepelnými čerpadlami v Európe dosiahla svoj vrchol, čo asociácia odôvodňuje zmenami v politikách, meniacimi sa cenami energií, stagnujúcou ekonomikou aj odporom proti klimatickým iniciatívam. Tieto faktory nepriaznivo ovplyvnili predaj v niekoľkých krajinách. Na celom kontinente došlo k všeobecnému poklesu predaja čerpadiel o približne 5 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Tepelné čerpadlá sa považujú za kľúčové pre dekarbonizáciu stavebného sektora, ktorý je zodpovedný za 36 percent celkových emisií skleníkových plynov v Európskej únii. Približne 50 percent všetkej energie spotrebovanej v Európe sa dnes používa na vykurovanie a chladenie. Viac ako 70 percent vykurovania a chladenia pochádza pritom zo spaľovania fosílnych palív väčšinou zemného plynu.
V 16 európskych krajinách, ktoré predstavujú 90 percent trhu, klesol predaj tepelných čerpadiel minulý rok v porovnaní s rokom 2022 približne z 2,77 milióna predaných jednotiek na 2,64 milióna.
Nepočítať len predané kusy, ale trhový podiel
Nová správa EHPA, ku ktorej sa dostal Euractiv Slovensko, sa pozrela nielen na celkové čísla kusov predaných čerpadiel, ale aj na to, aký je trend ich podielu na trhu v jednotlivých segmentoch oproti fosílnym vykurovacím systémom, predovšetkým plynovým kotlom.
Z analýzy vyplýva, že podiel tepelných čerpadiel na úkor tradičných kotlov na fosílne palivá na európskom trhu rastie a tento trend sa zrýchľuje. Rastúca krivka sa týka aj Slovenska, kde má ich trhový podiel napriek spomaleniu, spôsobenému aj výpadkom dotácií z eurofondov a neefektívnymi elektrickými tarifami, stúpajúci trend.
Spoločné údaje z BRG (Building solutions) a EHPA naznačujú, že trhový podiel tepelných čerpadiel v Európskej únii napriek slabšiemu predaju medziročne stúpol z 30,4 percenta v roku 2022 na 31,6 percenta v roku 2023. To znamená, že aj keď väčšina trhu s vykurovacími zariadeniami stále patrí konvenčným plynovým kotlom, tepelné čerpadlá si ukrajujú čoraz väčší podiel európskeho trhu.
Platí to, aj keď sa pozrieme na celkové počty predaja vykurovacích zariadení. Kým počet predaných tepelných čerpadiel určených na vykurovanie priestorov klesol v roku 2023 medziročne o 10 percent, kotly na fosílne palivá zaznamenali v tomto segmente pokles až o 15 percent.
Z analýzy trhu vyplýva, že tepelné čerpadlá sú čoraz častejšou voľbou pri výstavbe menších rodinných domov.
Trhové podiely sa však v jednotlivých európskych krajinách značne líšia. Najvyššie podiely na trhu v tomto segmente majú čerpadlá v Nórsku s 97,8 percenta, Fínsko 93,8 percenta a Švédsko s 94,3 percenta. V strede tabuľky sú napríklad pobaltské štáty, ktoré sa radikálne odstrihli od ruského plynu, ale aj Portugalsko či Španielsko, ktoré majú veľa lacnej obnoviteľnej elektriny, stúpajúci trend má aj susedná Česká republika.
Zatiaľ čo európsky trh celkovo klesol, niekoľko jednotlivých krajín zaznamenalo silný rast predaja. V Nemecku vzrástol predaj čerpadiel medziročne o 60 percent z 276-tisíc v roku 2022 na 439-tisíc v roku 2023. V Holandsku sa predalo 154-tisíc tepelných čerpadiel, čo je o 53 percent viac ako v roku 2022. Belgicko zaznamenalo najväčší nárast európskeho trhu o 72 percent, pričom po prvýkrát prekonalo 100 000 predajov za jeden rok.
Na Slovensku sú trendy podobné
Pokles v predaji „kusoviek“ tepelných čerpadiel kopírovalo aj Slovensko. Podľa údajov Slovenské zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá (SZCHKT) sa predaj v roku 2023 medziročne prepadol o 12 percent. K poklesu došlo po rekordnom roku 2022, kedy sa na Slovensku predalo 15 795 tepelných čerpadiel. Vlani to bolo 14 097 kusov.
„Najmarkantnejší prepad zaznamenal segment vzduch/voda čo je najpoužívanejšia technológia v rodinných domoch,“ uviedol SZCHKT na sociálnej sieti. Predaj týchto zariadení klesol medziročne o 24 percent na 10 333 kusov. Zníženie predaja zaznamenal tiež segment investične náročnejších riešení zem/voda (–24 percent, 177 predaných kusov) a voda/voda (–16 percent, 71 predaných kusov).
Na druhej strane, tepelné čerpadlá vzduch/vzduch zaznamenali medziročne nárast predaja takmer o tretinu. V roku 2023 sa ich na Slovensku predalo 1 793.
Čo sa však týka podielu čerpadiel na trhu s vykurovacími zariadeniami, Slovensko v súlade s európskym vývojom zaznamenáva dlhodobo rastúci trend oproti plynovým kotlom. Kým v roku 2021 tvorili tepelné čerpadlá na Slovensku len 8,9 percenta oproti kotlom, v roku 2022 bol tento podiel už 17,3 percenta a minulý rok už 20,6 percenta.
Nižší podiel plynových kotlov na slovenskom trhu sa odráža v klesajúcich celkových číslach predaných kusov. V roku 2021 sa na Slovensku predalo rekordných 38,5-tisíc plynových kondenzačných kotlov.
Podľa SPNZ vysoký predaj spôsobil najmä extrémne vysoký dopyt po kotloch v roku 2021 po odznení pandémie COVID-19. V roku 2022 sa predalo viac ako 35-tisíc plynových kondenzačných kotlov a vlani viac než 31-tisíc. Zemný plyn si však podľa SPNZ naďalej udržiava dominantné postavenie na individuálnom vykurovaní domácností v rodinných domoch, a to v podiele viac ako 60 percent.