The Nordic countries are extending their assistance to Ukraine. So far, the Swedes have only been talking about Gripens, but they reached an agreement with Ukraine on the production and maintenance of Swedish tanks. The Finns are also discussing a defence contract of a similar nature, where the possibility of sending F-18 fighters is still being mentioned. The Norwegians are likely to send their F-16s, as the Danes and the Dutch have already announced.
Severské krajiny rozširujú svoju pomoc Ukrajine. Švédi zatiaľ len hovoria o Gripenoch, s Ukrajinou sa ale dohodli na výrobe a údržbe švédskych tankov. O obrannom kontrakte podobného druhu debatujú aj Fíni, kde sa stále spomína aj možnosť vyslania stíhačiek F-18. Nóri pravdepodobne pošlú svoje F-16, podobne ako to už ohlásili Dáni a Holanďania.
Nórsko sa rozhodlo darovať Ukrajine stíhačky F-16. Uviedla to vo štvrtok (24. augusta) nórska televízna stanica TV2 s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené so situáciou. Počet týchto bojových lietadiel ani časový harmonogram ich dodania Kyjevu nie sú známe. Oslo dosiaľ správu oficiálne nepotvrdilo.
Agentúra AFP v tejto súvislosti kontaktovala nórske ministerstvo obrany. Hovorkyňa rezortu uviedla, že informáciu o darovaní lietadiel F-16 „nemôže potvrdiť ani vyvrátiť“. Ak sa tak stane, bude Nórsko po Holandsku a Dánsku treťou krajinou, ktorá Kyjevu takéto stíhačky dodá.
AFP dodáva, že Nórsko má celkovo na predaj 57 stíhačiek F-16, z ktorých však 32 už predalo Rumunsku. Na predaji ďalších 12 sa dohodlo s americkou skupinou Draken International, ešte jej ich však nedodalo.
Nórsky premiér Jonas Gahr Störe je práve dnes (24. augusta) na návšteve Kyjeva. Stretol sa tam s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a oznámil ďalšiu pomoc Ukrajine, konkrétne o stíhačkách F-16 však zatiaľ nehovoril.
Ohlásený balík pomoci zahŕňa protilietadlové rakety a odmínovacie zariadenia, ako aj zariadenia na opravu kritickej elektrickej infraštruktúry.
Švédske Gripeny „po vstupe do NATO“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj cez víkend navštívil Švédsko a vyjadril záujem o získanie stíhačiek Gripen na posilnenie ukrajinských vzdušných síl.
Podľa švédskej expremiérky a líderky opozičnej Sociálnodemokratickej strany Magdaleny Andersson by sa Švédsko malo pripraviť na odoslanie stíhačiek Gripen na Ukrajinu, aby pomohli Kyjevu pri obrane pred ruskou inváziou. Ešte predtým však táto severská krajina musí vstúpiť do NATO, uviedla ešte minulý týždeň.
„Nemôžeme nechať Rusko vyhrať. (Stíhačky) Gripen by pre Ukrajinu znamenali veľký rozdiel,“ povedala Andersson. „Aby bola ofenzíva Ukrajiny úspešná, musia byť posilnené jej vzdušné sily,“ dodala.
Podmienkou na odoslanie gripenov na Ukrajinu je podľa nej členstvo Švédska v Severoatlantickej aliancii. Žiadosť Štokholmu o vstup do NATO ešte stále neratifikovalo Turecko a Maďarsko.
Švédsky premiér Ulf Kristersson následne v pondelok (21. augusta) povedal, že Švédsko potrebuje svoje stíhačky Gripen na vlastnú obranu. Poukázal tiež na to, že Štokholm ešte stále nie je členom Severoatlantickej aliancie.
Švédska vláda v júni uviedla, že ukrajinským pilotom dá možnosť otestovať svoje gripeny, ktoré vyrába švédska firma Saab.
Švédsko a Ukrajina však už cez víkend oznámili, že podpísali memorandum o porozumení o výrobe a údržbe švédskych hlavných bojových tankov CV-90 na Ukrajine.
Fínsky 18. balík pomoci
Nový fínsky premiér Peter Orpo v stredu (23. augusta) navštívil Kyjev. Na tlačovej konferencií s ukrajinským prezidentom Zelenskyj naznačil, že výroba fínskych obrnených vozidiel by sa mohla presunúť na Ukrajinu.
Orpo neohlásene a prekvapivo navštívil Ukrajinu, kde s prezidentom diskutovali najmä o otázke spolupráce v obrannom priemysle. Zatiaľ však ani jedna strana oficiálne neoznámila žiadne konkrétne plány.
„Zdá sa, že máme toho veľa pred sebou. Máme špičkovú technológiu a Ukrajinci majú veľa skúseností, takže by to bol naozaj užitočný a dobrý nápad,“ povedal Orpo o možnej spolupráci.
Fínsko už od začiatku vojny vo februári 2022 Ukrajine poslalo dokopy 17 balíkov pomoci. Podľa neho bude 18. balík doručený „veľmi skoro“.
„Ide o materiál, ktorý je skutočne potrebný: ťažké zbrane a munícia,“ povedal fínsky premiér.
Od vypuknutia vojny to bola už tretia oficiálna návšteva fínskeho premiéra. Preto Ortom Ukrajinu dvakrát navštívila premiérka Sanna Marin. V čase jej pôsobenia sa skloňovala najmä pomoc vo forme poskytnutia fínskych stíhačiek F-18 Hornet, ktoré sú momentálne vyradené z prevádzky.
„Ak Fínsko nebude potrebovať svoje stíhačky F18, radi ich prijmeme,“ povedal na margo „sršňov“ včera aj ukrajinský prezident. Dodal však, že stíhačky F-16 sú teraz pre Ukrajinu prioritou.
Ukrajine dodajú stíhačky F-16 Dáni a Holanďania. Dánsko pošle Ukrajine celkovo 19 stíhačiek, pričom prvých šesť by malo dodať okolo Nového roka. Holandsko má týchto lietadiel celkovo 42, no ešte sa nerozhodlo, či Kyjevu pošle všetky.
Prvé lietadlá by mohli byť do obrany Ukrajiny zapojené začiatkom budúceho roka.