"Slovakia has clearly chosen the Hungarian way. We are held back by the economic sustainability of online media, which is a huge difference from Hungary. The second factor is a very strong civil society and the third one is a less monolithic political power," says PAVOL SZALAI in an interview.
„Slovensko sa jednoznačne vydalo maďarskou cestou. Brzdí nás od toho ekonomická udržateľnosť online médií, čo je obrovský rozdiel oproti Maďarsku. Druhým faktorom je veľmi silná občianska spoločnosť a tretím menej monolitná politická moc,“ hovorí v rozhovore PAVOL SZALAI.
avol Szalai je vedúci kancelárie Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán. V minulosti pôsobil v rezorte diplomacie a v redakcii Euractiv Slovensko.
Slovensko sa v rebríčku slobody tlače prepadlo o 12 priečok. Prečo?
Fico sa rozhodol vyhlásiť vojnu nezávislým médiám, ale aj súkromným. Je to jedna stratégia: hrá sa na obeť tých súkromných a odôvodňuje tým potrebu ovládnutia tých verejnoprávnych.
Slovensko klesá vo všetkých ukazovateľoch, ale najviac sa prepadáva politický indikátor, a to je vizitkou Ficovej vlády.
Čo všetko spadá pod tento politický ukazovateľ?
Na konci roka vláda a parlament schválili zníženie plánovaného financovania RTVS. Z politických dôvodov tiež namiesto odpovedania kritickým novinárom na nich útočia. Útoky na novinárov hodnotíme negatívnejšie, ak prichádzajú z vládnej moci a nie z opozície.
Prináša rebríček aj nejaké dobré správy?
Pozitívnym vývojom v Európe je schválenie Európskeho aktu o slobode médií. Aj na prípade Slovenska sme videli, že preň Slovensko menilo niektoré časti zákona o RTVS. Ten ale z nášho pohľadu stále porušuje európske aj slovenské predpisy. Ak sa RTVS stane slúžkou vlády a orgánom propagandy, tak to jednoznačne poškodí právo občanov na dôveryhodné informácie. O to viac, ak by ako v minulosti v Poľsku alebo v Maďarsku začala šíriť ruskú prropagandu.
Môže Slovensko v rebríčku ešte poklesnúť, ak parlament schváli novelu zákona o RTVS?
To závisí od množstva faktorov vrátane takých, ktoré vláda nemá v rukách, napríklad celkové ekonomické prostredie alebo spoločenská nálada. Stav tiež bude ovplyvňovať snaha Európskej únie chrániť slobodu tlače. Bude veľmi dôležité, či Európska únia zakročí voči tomuto zákonu, ale aj tomu o mimovládnych organizáciách.
Veľa závisí aj od občianskej spoločnosti. Dnes je mobilizácia za slobodu médií na Slovensku veľmi významná a môže vládu odradiť od radikálnejších krokov.
V čom sa môže zákon o mimovládnych organizáciách dotknúť médií?
Umožňuje vláde médiá verejne nálepkovať a diskreditovať ako zahraničných agentov. Druhou vecou je administratívna šikana, keďže návrh zákona je veľmi prísne nastavený. Za administratívnu chybu by mohlo byť médium aj zrušené.
V rebríčku sú teraz nad Slovenskom aj rozvojové krajiny, hneď pred nami je napríklad Surinam. Ako tomu máme rozumieť?
Netreba automaticky predpokladať, že krajiny mimo Európy nemajú slobodu tlače. V Suriname napríklad v posledných rokoch pre svoju prácu nebol zabitý novinár, čo sa o Slovensku povedať nedá.
Slovensko by sa však malo porovnávať najmä s inými krajinami EÚ. A tu sa to porovnanie jednoznačne zhoršilo, z jedenástej priečky pokleslo na pätnástu.
Najhoršie umiestnené je Maďarsko, na 67. mieste. Čo nás od neho delí?
Slovensko sa jednoznačne vydalo maďarskou cestou. Brzdí nás od toho ekonomická udržateľnosť online médií, čo je obrovský rozdiel oproti Maďarsku. Druhým faktorom je veľmi silná občianska spoločnosť a tretím menej monolitná politická moc.
POZNÁMKA: Respondent je minoritným spoločníkom v spoločnosti I-Europa, ktorá je prevádzkovateľom portálu EURACTIV Slovensko.
Článok vznikol v spolupráci s