In her praise, the President of the European Commission drew on a document that assessed Slovakia back in July. She also named Ján Kuciak and promised legislation on media freedom.


Tento článok je súčasťou Špeciálu: Správa o stave Únie 2021

Predsedníčka eurokomisie pri pochvale vychádzala z dokumentu, ktorý Slovensko hodnotil ešte v júli. Menovala tiež Jána Kuciaka a sľúbila legislatívu o slobode médií.

Slovensko ako pozitívny príklad právneho štátu. Tak sa o ňom zmienila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojom druhom prejave o stave EÚ.

„Ochrana právneho štátu je nielen ušľachtilý cieľ, ale aj ťažká práca a neochvejné úsilie zlepšovať sa,“ povedala von der Leyen.

„Súčasťou tohto procesu sú vďaka reformám aj naše správy o právnom štáte. Príkladom je justičná reforma na Malte alebo vyšetrovanie korupcie na Slovensku,“ povedala von der Leyen.

Pochvala teda prišla v kontexte Správy o právnom štáte v EÚ, ktorá situáciu hodnotila dva mesiace dozadu.

Budúci rok môže byť hodnotenie iné

V rámci správy si v júli eurokomisia všimla, že Slovensko „vynakladá oveľa viac úsilia na potláčanie korupcie“, čo sa podľa nej ukazuje na „vyšetrovaní a stíhaní viacerých prípadov korupcie na vysokých miestach“.

Dva mesiace stará správa chválila aj fakt, že nový generálny prokurátor a špeciálny prokurátor boli zvolení transparentným postupom.

„Vývoj v oblasti vyšetrovania je naozaj veľmi turbulentný, určite to neprispeje k pozitívnemu vnímaniu Slovenska zo strany európskych inštitúcií,“ povedal na pondelkovej diskusii EURACTIV Slovensko politológ Juraj Marušiak.

„Proces vyšetrovania ľudí obvinených z korupcie nemá širšiu spoločenskú dôveru a to je veľmi nebezpečné,“ povedal Marušiak a dodal, že budúcoročná správa sa o tomto bude musieť „určite zmieniť“.

Prídu aj odporúčania

Okrem Slovenska von der Leyen pochválila aj justičné reformy na Malte. Tak ako v júlovom dokumente ale priamo nepomenovala krajiny, kde sa stav právneho štátu zhoršuje.

Pre pochybnosti z porušovania jeho zásad však Komisia zatiaľ neschválila iba poľský a maďarský plán obnovy.

Ani silnejšia rétorika by však podľa bývalého veľvyslanca Slovenska pri OSN Kálmána Petőcza k zmene pomerov v Maďarsku nepomohla.

„Mám o tom silné pochybnosti,“ povedal Petőcz. „Ani keby sa dostala k moci opozícia, tak už de facto nemá príležitosť zmeniť 35 kľúčových ústavných zákonov, ktoré presadil Orbán.“

Eurokomisia prisľúbila, že okrem zhodnotenia stavu ďalší ročník správy bude obsahovať aj konkrétne odporúčania, ako situáciu zlepšiť.

Niekoľko mien: Ján Kuciak

Ursula von der Leyen sa tiež venovala slobode a ochrane médií.

„Rada by som spomenula niekoľko mien. Daphné Caruana Galizia, Ján Kuciak. Peter de Vries,“ povedala von der Leyen. „Ich príbehy sa možno v detailoch líšia. Jedno však majú spoločné: Všetci bojovali za naše právo na informácie. A v tomto boji zomreli.“

Podľa výskumníčky z Masarykovej univerzity Maríny Urbánikovej ale ani v slobode médií nie je Slovensko na poľskej alebo maďarskej ceste.

„Napriek všetkému, čo sa dialo v RTVS to nedosahovalo rozmery toho, že by sa menila mediálna legislatíva, takže zmeny sú reverzibilné,“ povedala na diskusii Urbániková.

Eurokomisia chce dnes vydať odporúčania na ochranu novinárov. Tento rok tiež chce stihnúť predstaviť návrh legislatívy o slobode médií (Media Freedom Act).

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton ešte v apríli povedal, že chce napríklad posilniť správu verejnoprávnych médií a predchádzať ich politizácii. Legislatíva by tiež mala obsahovať podporu financovania nezávislých médií.

 

Článok vznikol v spolupráci s

HBS logo 2

 

Článok bol publikovaný 15/9/2021 na EURACTIV.sk